ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ ΕΠΙΤΥΧΟΥΣΕΣ 2024-2025 : Οι επερχόμενες αλλαγές στα Πανεπιστημιακά τμήματα, που ενδέχεται να επηρεάσουν τις μετεγγραφές !

Με πρόσφατη Υπουργική Απόφαση (αριθ. πρωτ. 72880/Ζ1/01-07-2024) αλλάζει σημαντικά ο χάρτης των ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΕΩΝ των Πανεπιστημιακών τμημάτων σχετικά για τις μετεγγραφές του Ακαδημαϊκού έτους 2024-25, γεγονός που επηρεάζει άμεσα ή έμμεσα το πλαίσιο των ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ περίπου 180 τμημάτων του Μηχανογραφικού Δελτίου των υποψηφίων !
Σε γενικές γραμμές, οι αλλαγές κινούνται σε τρεις άξονες :
1. Ευθυγράμμιση των Ομάδων Μεταγραφής, ΄με κριτήριο τη χορήγηση, εκ μέρους του τμήματος μιας ομάδας, Integrated Master (ΙΜ) ή όχι στους αποφοίτους του.
2. Αφαίρεση από την ομάδα αντιστοίχισης είκοσι (20) Πανεπιστημιακών τμημάτων , κυρίως μικρών πόλεων, τα οποία ήταν αντίστοιχα με άλλα μέχρι πέρσι, γεγονός που μειώνει τις πιθανότητες μετεγγραφής των επιτυχόντων.
3. Ενοποίηση ομοειδών ή παρεμφερών τμημάτων διαφορετικών ομάδων του αντικειμένου τους (εννιά (9) τμήματα, όχι αντίστοιχα μέχρι πέρσι, από φέτος εντάσσονται σε ομάδες αντιστοίχισης), γεγονός που αυξάνει τις πιθανότητες μετεγγραφής των επιτυχόντων.
Καλό θα ήταν γονείς και επιτυχόντες / επιτυχούσες να ενημερωθούν, πριν συμπληρώσουν το Μηχανογραφικό δελτίο.
Η Ομάδα του ΚΥΟΝΣ Διάπλους – Πάντα δίπλα σου !

Σας αρεσε;

Γίνε μέλος της κοινότητας Διάπλους , προετοιμάσου οργανωμένα, μεθοδικά  και …
… εάν είσαι μαθητής, μπες στη σχολή πρώτης προτίμησής σου !
… εάν είσαι φοιτητής, πάρε πτυχίο στην ώρα του, δίχως καθυστερήσεις !
Diaplous - Κέντρο Υποστήριξης & Οργάνωσης Ναυτικών Σπουδών -  Πειραιάς

Μεθώνης 87, Πειραιάς 185 45